20 zvyků pro budoucí milionáře

31.5.2019  |  Lidé  |  Autor: Em

Je mi dvacet. Může mi někdo z úspěšných čtyřicátníků povědět, jak se stát milionářem? Pravdou je, že tolikrát otřepané fráze „Peníze nejsou všechno,“ je pravdivá. Finanční jistota je jen vedlejší produkt. Je to bonus za naše úsilí.

Ne věci, ale zvyky tvoří náš život. Zvyk není nikdy hotový. Je to něco, co nás vede po té „správné“ cestě. Cestě k úspěchu, štěstí a spokojenosti...

Tady je dvacet zvyků úspěšného podnikatele, manažera a autora bestsellerů Jamese Altuchera...

 

- Obklopujte se lidmi, kteří jsou na vás milí a mají vás rádi

Tohle není jednoduchý úkol. Ale nevzdávejte to. Bonsaj roste každý den, ale jen odborník ví, jak je ořezat, aby se z nich stalo umělecké dílo.

- Každý den se vyvarujte smrti

Jinými slovy – vyhýbejte se věcem, které pro vás nejsou dobré. Každý den buďte zdravější. Úspěch na vás nečeká v nemocniční posteli, natož v hrobě. Lidé si myslí, že metabolismus se mění s věkem, ale není to pravda. Mění se podle toho, jak s ním zacházíme.

- Naučte se být vděční

Vyžaduje to praxi. Když jste naštvaní nebo ve stresu, najděte jednu věc, za kterou jste vděční.

- Zapisujte si nápady

Tohle už jsem udělal milionkrát. Každý den si zapište 10 věcí, které vás napadnou. Podívejte se na film Všemocný. Bradley Cooper si vezme pilulku, která z něj udělá génia. Napsat nápad je jako vzít si pilulku. Zkuste to dělat půl roku a uvidíte.

- Zasaďte semínka

Spousta lidí má v životě jen jeden cíl. A celý život se k němu snaží dostat. V tom případě hodně štěstí. Pravým klíčem k úspěchu je zasadit hodně semínek. A co jsou ta semínka? Napište děkovný dopis. Posílejte nápady lidem. Cvičte. Zdravě jezte. Překvapte svou polovičku. Vytvořte si webovou stránku. Přijďte s nápadem. Napište článek. Přečtěte si knihu. Najděte si dalších 100 takovýhle semínek.

 

 

- Žádné výmluvy

Obviňování škodí. Stížnosti škodí. Vysvětlování škodí.

- Pravidlo 5/25 od Warrena Buffetta

Udělejte si seznam 25 věcí, které v životě chcete dělat. Vyberte z nich 5 nejdůležitějších.A teď dělejte těch top 5 a už nikdy se nevracejte k těm ostatním 20. Budou vás zbytečně odvádět od těch, které jsou pro vás nejdůležitější.

- Stůjte vždy vedle nejchytřejší osoby v místnosti

Nejchytřejší člověk v místnosti určitě něco udělá. Něco speciálního. Jen ho pozorujte. Bez komentářů a otázek.

- Každý den udělejte něco, co jste jako dítě miloval

Vždycky jsem miloval psaní. Takže píšu každý den.

Vždycky si najděte čas na to, co vás baví. Budete mít pocit, že trávíte čas smysluplně.

- Ptejte se

Brian Grazer, nejúspěšnější producent filmů na světě, dělal tzv. „zvědavé rozhovory.“ Prostě zavolal tomu, od koho potřeboval informace (Dalai Lámovi, Sevemu Jobsovi atd.), představil se a začal pokládat otázky.

- Dělejte chyby

Učil jsem svou dceru jak odpálit míček. Šlo jí to, jen potřebovala dát míčku větší rychlost. Radil jsem jí, ať se do toho pořádně opře. Pak ale měla problém trefit se.

Po chvíli se to ale změnilo, její údery byly tvrdší a přesnější. Zeptal jsem se jí, co se jí honilo hlavou.

„Zjistila jsem, že mávám pálkou moc vlevo, tak jsem se trochu odklonila.“ Kdyby pořád zkoušela tím samým stylem, nikdy by se nezlepšila. Jen její chyby jí pomohly. Jen ty chyby.

- Spěte

Každý z nás má na tohle odlišný názor. Já spím 8 hodin denně a pak se ještě snažím schrupnout si během dne. Váš mozek je nejaktivnější 2 až 5 hodin potom, co se probudíte. Proto v tuhle dobu dělejte nejdůležitější věci.

 

 

- Naučte se říkat „Ne!“

Dříve jsem hodně cestoval na meetingy. Žádný z nich nevydělal peníze. Ani jeden.

Pamatuju si jeden den, jak jsem seděl u bazénu v LA. Byla to zábava – pil jsem a plaval, plaval a pil. Mezitím jsem měl meetingy, které k ničemu nevedly. Potom jsem se vrátil domů.

Jak bylo v LA?

Skvěle. Jeden promarněný týden.

- Každý den trochu

Chci napsat novelu. Každý den napíšu několik odstavců. A hádejte co. Pokud napíšete tři odstavce denně, napíšete čtyři novely za rok. Tři z nich možná nebudou dobré. Možná dvacet prvních bude špatných. To je v pořádku, znamená to, že za pět let budete mít úspěch. Díky té troše každý den.

- Nechvátejte.

Dělal jsem interview se 150 úspěšnými lidmi. Jedno měli společné – cesta k úspěchu trvala 10 až 20 let. Ale – slavte malé úspěchy. Během těch let jich bude hodně.

 

- Milujte

Nemusím vás učit, co je láska, ale tohle zkouším dělat:

Pokud je to někdo, koho neznám, představím si, že už je možná nikdy neuvidím. Proto se k nim chovám s láskou, kterou máme k někomu, kdo už zítra nebude existovat.

Pokud je to někdo, koho nemám rád, chovám se k nim tak, jak se matka chová ke svému dítěti. Přeju jim to nejlepší nezávisle na tom, co cítím.

Pokud je to někdo, koho miluji, ale nečiní mě šťastným, ze srdce jim přeju to nejlepší do budoucnosti

Pokud je to někdo koho miluji, poslouchám, pomáhám, překvapuji.

Často se modlíme k něčemu, co nevíme, zda existuje. Často meditujeme s neviditelným zlatem v mysli. Často věříme ve sci-fi. Ale přesně v tuhle chvíli můžete cítit lásku a to je jediné náboženství.

- Právě teď

Pokaždé, když jsem se bál budoucnosti, mé obavy byly zbytečné.  Pokaždé, když jsem litoval něčeho z minulosti, ta lítost mě držela u země jako bahno. Jediné, co je důležité, je právě TEĎ.

Udělají z vás tyto zvyky milionáře? Rozhodně.

Zajistí vám úspěch? Určitě.

Ale co je důležitější, tyto zvyky z vás udělají ten typ osobnosti s těmito zvyky.

Už dále nebudete paprsek světla. Budete sluncem.