Mořská observatoř SeaOrbiter už zanedlouho zahájí výzkum

28.2.2019  |  Příroda  |  Autor: mathew

Observatoř SeaOrbiter je první "kosmická" stanice v moři. Jde o zcela novou generaci podmořského výzkumu. Je to projekt, který otevře novou éru průzkumu oceánu a podmořských objevů, nabídne souhrn globálních znalostí o.mořském ekosystému, o obrovském potenciálu jeho nového využití v různých oblastech, ať už pro budoucí medicínu, biotechnologie nebo obnovitelné zdroje energie.

 

 

Posádka průzkumné stanice bude moci žít 24 hodin denně po dlouhou dobu v srdci oceánu, jehož obrovská plocha je poslední neprobádanou oblastí na planetě. Unikátnost tohoto projektu spočívá kromě jiného v tom, že veřejnost bude moci sledovat v režimu on-line výsledky "velkého dobrodružství" - každodenní život, nové objevy, průzkum a další zajímavá fakta, o kterých jsme dříve mohli jen něco málo tušit.

Zahájení stavby je naplánováno na začátek května 2014 ve Francii. První plavba SeaOrbiter bude realizována ve Středozemním moři.

 

 

Tento ojedinělý projekt je veden francouzským námořním architektem a akademikem jménem Jacques Rougerie. Obklopený předními světovými experty oceánů a vesmíru Rougerie po dobu více než 10 let shromažďoval informace, finance a sjednocoval mezinárodní tým odborníků. Získal podporu takových organizací jako NASA, NOAA, University of Hawaii, Scripps Woods, Oceánografická Instituce, Smitrsonian Institution a dalších národních skupin. V tomto videu sám Jacques Rougerie vypráví o svém neuvěřitelném celoživotním projektu.

 

 

Posledním krůčkem k začátku realizace bylo získání chybějící částky 325.000 €.  Za tímto účelem Jacques Rougerie vsadil na jednu z předních světových platforem KissKiss BankBank, která nabízí veřejné financování projektů týkajících se tvořivosti a inovací. Na tomto portálu si každý člověk může vybrat jakýkoliv projekt a přispět na jeho realizaci libovolnou částkou v průběhu 90 dnů, když zrovna běží kampaň na podporu daného projektu.

Kampaň "The Eye SeaOrbiter" úspěšně skončila 27. ledna 2014 a díky 664 KissBankers bylo získáno 344.650 €, což o 6.% převyšovalo potřebnou částku. Jak proběhla kampaň a jaké dárky byly přiděleny dárcům za každý finanční příspěvek, se můžete podívat tady.