Mořští živočichové jako přes rentgen

10.2.2019  |  Příroda  |  Autor: mathew

Americký vědec Adam Summers vytvořil barevné obrázky anatomických struktur živočichů bez použití rentgenového záření. Tento biolog z Washingtonské univerzity "zprůhledňuje" ryby použitím barviva, peroxidu vodíku, trávicích enzymů a glycerolu a zabarvuje pouze chrupavky a kosti. Strukturu orgánů různých druhů ryb zkoumá už déle než 20 let. Jeho metoda "čištění" je mnohem lepší než rentgen, protože umožňuje prozkoumat živočichy ze všech stran.

Pro zakrytí masa a vnitřností a zároveň pro odkrytí kostí a chrupavek používá Summers trávicí enzym trypsin, který štěpí peptidy a bílkoviny. Díky tomu zůstávají kostra a chrupavky beze změny. Prakticky 100% transparentnost zaručuje využití peroxidu vodíku, který zesvětluje tmavé pigmenty. Aby se zbývající tkáně "zprůhlednily", ryby se ponoří do glycerinu - před focením musí být ponořeny i několik hodin. Zpracování jedné ryby kratší než 1 cm zabere asi tři dny.

Tento zajímavý projekt nabídla Summerovi administrace akvária v americkém Seattlu. Celkem bylo zachyceno 14 druhů ryb, mezi nimi jsou ostnatý hranáč z Pacifiku, malá rampa, butterfly a další.