Dechberoucí scenérie měst postavených na útesech

18.4.2019  |  Cestování  |  Autor: Garza

Města postavená na útesech nám poskytují nádherný kontrast mezi přírodou a schopností člověka budovat na místech, která jsou pro něj výzvou. Proto jsem si pro vás připravil sérii fotografií zachycujících ohromující pohled na jedny z.nejkrásnějších míst situovaných na útesech.

Pokud bychom si položili otázku, proč byla tato města vybudována na tak nepřístupném terénu, myslím, že mnozí z nás by za odpověď pokládali prostě nádherný výhled a prostředí. Pravda je však jinde.

Na to se však musíme vrátit o několik století zpět, když města pravidelně čelila útokům. Hlavním důvodem výstavby měst na útesech je defenzivní výhoda. Taková pozice poskytuje výhled na širé moře a tedy i výhodu pro město disponující loďstvem, protože je přímo nemožné takové město překvapit a dobít z moře. Pokud se jedná o vnitrozemská města, tak důvod je podobný. Vyvýšené pozice poskytovaly výhled na okolí a horší dostupnost nepřátelských jednotek. Je mnohem jednodušší bránit shora, a o to těžší dobývat zespodu. Druhým důvodem byla jistá strategická pozice například kvůli blízkosti řek.

Dnes je naštěstí jiná doba a tato města nám nabízí jenom nádherné scenérie.

 

Riomaggiore, Itálie

Rocamadour, Francie

Manarola, Itálie

Santorini, Řecko

Azenhas Do Mar, Portugalsko

Vernazza, Itálie 

Pitigliano, Itálie

Ronda, Španělsko

Wadi Dawan, Jemen

Meteora, Řecko

Al Hajarah, Jemen

Civita Di Bagnoregio, Itálie 

Vernazza, Itálie 

Pitigliano, Itálie

Positano, Itálie

Haraz, Jemen

Gordes, Francie

Manarola, Itálie 


Zdroj: boredpanda.com