Rapcognition #1: Yelawolf

20.4.2019  |  Zahraniční  |  Autor: Garza

 

Připravil jsem si pro vás nový seriál s poněkud zvláštním názvem. Nazývá se RAPCOGNITION a podstatou celé této série bude postupně každý týden představit jednoho rapera. Rap je v dnešní době jeden z nejoblíbenějších hudebních stylů a jeho obliba stále roste, proto vám tato série možná obohatí playlist nebo vám jen přinese zajímavá fakta o vašem oblíbeném raperovi.

V první části se budu věnovat Yelawolfovi. Je to předpokládám pro mnohé neznámé jméno, ale to neznamená, že to není raper vysoké kvality. Vlastním jménem Michael Wayne Atha se narodil v roce 1979 v městečku Gadsden ve státě Alabama.

 

 

Dětství

Tak jako na tvorbě většiny raperů se i na Michaelově podepsala především výchova a dětství. Během svého dětství byl často na cestách, protože podle jeho vlastních slov byla jeho máma "Rockstar" a byla nucena často cestovat. Rozhodně vedla bouřlivý život, vždyť porodila už v 15 letech. Drogy a alkohol jí také nebyly cizí. Tennessee je stát, který měl na Yelawolfa největší vliv. Nejvíce času trávil ve městě Antioch, kde navštěvoval i místní školu. "This is where hip hop started making sense to me. That 's where hip hop made sense culturally." Tedy i podle Michaelových slov je právě Antioch místem, kde to celé začalo.

 

 

Osobní život

Během života ve městě Berkeley ve státě California strávil část svého života na ulici. Spolu s ostatními bezdomovci se setkávali v parku známém pod názvem "People's Park". Obyvatelé Berkeley o tomhle místě dobře věděli a často se při nich zastavili a pomohli jim jídlem nebo finanční pomocí. To byl pro Michaela nejdůležitější moment na cestě za zrodem Yelawolfa. Znechucený životem na ulici zavolal své matce v naději, že mu zaplatí cestu domů a přivítá ho. Jeho máma byla v té době již v nepříznivé finanční situaci, ale protože se blížily Vánoce, koupila mu jednosměrný lístek do Alabamy. Yelawolf sám uvedl: "That was the 20th of December. By January 1st I was in Seattle, Washington. I had went down to Alabama then out to Seattle, Washington to get on a boat to make money. And that 's pretty much where Yelawolf was born." Yelawolf se po nepříjemném zážitku, kde skončil zcela bez peněz v Berkeley, rozhodl, že odejde do Washingtonu vydělat nějaké peníze, a tam se dostal už na dráhu rapera. Od toho momentu se mu začalo dařit a v červnu 2013 se zasnoubil se svou přítelkyní zpěvačkou Fefe Dobson.

 

 

Hudební kariéra

V roce 2005 se objevil v reality show "The Road to Stardom with Missy Elliott", kde poprvé získal pozornost okolí. Po vyřazení ze soutěže vydal svůj debutový mixtape s názvem "Pissn 'in a Barrel of Beez" a v témže roce vydal nezávisle produkované debutové album s názvem "Creek Water". Dva roky na to už podepsal svou první smlouvu s Columbia Records a vydal singl "Kickin". Tento song se měl původně nacházet na jeho premiérovém studiovém albu "Fearin 'and Loathin'in Smalltown, USA", ale toto album nebylo nikdy vydáno, protože studio ukončilo spolupráci s Yelawolfem ještě koncem téhož roku. Následně vydal ještě 2 mixtapy, které se však velkému úspěchu netěšily.

Zvrat přišel koncem roku 2009, kdy podepsal spolupráci s Ghett-O-Vision Entertainment. Pod jejich záštitou mu vyšel mixtape s názvem "Trunk Muzik" (vydaný v lednu 2010) a jednalo se o první úspěšný počin Yelawolfa. Díky úspěchu tohoto mixtapu si zajistil příliv velkého množství online followerů. To byl také důvod, proč později v roce 2010 podepsal smlouvu s Interscope Records. 22. listopadu vyšel ve spolupráci s Ghett-O-Vision Entertainment a Interscope Records mixtape "Trunk Muzik 0-60" a ten se stal do té doby jeho nejuznávanějším počinem.

 

 

To odstartovalo jeho úspěch a v roce 2011 se objevil na titulce magazínu XXL po boku Eminema (Rap god). Podepsal smlouvu s labelem Eminema Shady Records a to již v rapových kruzích něco znamená. Kromě tohoto úspěchu ho magazín XXL zařadil do top 10 objevů roku 2011 a pár jeho tracků zařadili do svého Freshman mixtapu, kde byl spolu se jmény jako Kendrick Lamar, Big Kriti a jinými.

21. listopadu 2011 bylo vydáno jeho první album z produkce Shady Records s názvem "Radioactive". Hype okolo tohoto alba byl velký, vydání bylo několikrát posunuté a o zvýšené očekávání se postaraly i vypuštěné songy "Hard White (Up in the Club)", kde byl na featuringu Lil Jon, a "Let 'it Roll", kde se mu o vokály postaral Kid Rock. Hip-hopový magazín The Source dal albu Radioactive hodnocení 4,5 z 5, což znamená, že album je téměř čistá klasika. To také dopomohlo albu k velkému úspěchu. Na featuringu se objevily kromě výše zmíněných i jména jako Eminem, Fefe Dobson, Mystikal a další.

Mezi jeho známější hity patří i "No Hands", který vznikl pro známou video hru Driver: San Francisco. V roce 2012 vydal spolu s dnes již světoznámým Edem Sheeranem EP s názvem "The Slumdon Bridge".

Pro fanoušky Blink 182 má Yelawolf v rukávu společné EP s bubeníkem této kapely Travisem Barkerem. Toto EP se těšilo velkému úspěchu, když v Billboard 200 obsadil 49. příčku.

 

 

Yelawolf je dost aktivní umělec a v roce 2013 vydal další mixtape s názvem "Trunk Muzik Returns", kde najdete songy jako "Way Out", "F.A.S.T. Ride" nebo také "Gangster", kde featuruje i úspěšný ASAP Rocky.

Momentálně pracuje na svém nejnovějším projektu s názvem "Love Story", který vydává Shady Records. K poslechnutí jsou z tohoto alba zatím 2 songy a jedná se o velmi kvalitní tracky. Prvním je "Box Chevy V" a druhým je "Till it 's Gone", který se objevil i na nedávno vydaném albu Shady XV, který vznikl k 15. výročí Shady Records (pokud jste ještě o tomto albu neslyšeli, tak je to jedno z nejlepších alb roku 2014).

Yelawolf svým "vychytaným" stylem pravého amerického Rednecka zaujme už na první pohled, a pokud se to spojí s kvalitou hudby, jakou poslední roky předvádí, tak vám musí být jasné, že ve vašem playlistu nesmí chybět. Pokud vás tento umělec zaujal, tak ho čekujte na Facebooku, Twitteru a jeho homepagei.

 


Zdroj: yelawolf.com