Jak velké je Slunce v porovnání k různým objektům

21.4.2019  |  Věda  |  Autor: rocky

 

Roberto Ziche, úžasný grafik a vizualizátor, vytvořil projekt, který uvádí naši sluneční soustavu do perspektivy v.nekonečně velkém vesmíru. Porovnává zde velikost Slunce s planetami kolem něj. Je zajímavé, že Slunce je v porovnání s.některými objekty obr a jindy se zase velikostně jeví jako zanedbatelné zrnko prachu.

"V centru Chabot Space and Science Center byly nějaké staré a velmi nekvalitní obrázky, které byly pravděpodobně stažené z internetu a vytištěny na nějakém kancelářském papíře. Zobrazovaly srovnání Slunce a planet v určitém měřítku," vysvětluje Roberto. "Tyto obrázky se mi opravdu zalíbily, byly obzvláště zajímavé, ale design a kvalita byly aspekty, které bylo třeba rozhodně vylepšit. Rozhodl jsem se to zkusit a vytvořit zcela nový umělecký pohled na naši sluneční soustavu. Udělal jsem plakát o velikosti skoro metr krát metr a daroval jsem ho do centra, čímž jsem nahradil ty staré plakáty."

"3D geometrie nebyla až tak složitá, ale bylo třeba hodně experimentovat s osvětlením tak, aby byla celá scéna osvětlena jen samotným Sluncem. Rovněž byly náročné multivrstvové kompozice ve Photoshopu."

Roberto poskytl svůj obrázek i ke stažení, najdete ho zde.

 

 

Velikost prostoru mezi vesmírnými tělesy je také k zamyšlení. Věděli jste například to, že všechny planety naší soustavy se vejdou do prostoru mezi Zemí a Měsícem, což je vzdálenost o velikosti asi 384.400 kilometrů?

 

 

Video níže je jednou z velmi dobrých animací, které uvádějí lidské myšlení do rozpaků. Ve vizualizaci je porovnáno Slunce s.dosud největší hvězdou, jakou kdy vědci objevili. Dokážete si představit ten nesmírně, ba až absurdně velký prostor?