Unikátní záběry z města duchů známého jako Pripyat

21.4.2019  |  Příroda  |  Autor: Garza

Je to již 28 let od nešťastné tragédie v Černobylu. Vadný reaktor a k tomu řada chyb, které udělali pracovníci jaderné elektrárny, vedly k jedné z největších nukleárních nehod v dějinách lidstva.

Následná exploze způsobila, že více než 5 % radioaktivního jádra uniklo do ovzduší. Aby toho nebylo málo, tak se silný vítr postaral o to, že se nukleární mrak rozšířil a způsobil, že v 30kilometrovém okruhu kolem elektrárny byla smrtelná dávka radioaktivity. V tomto okruhu je i dnes, 28 let po nehodě a po zapečetění elektrárny do betonového sarkofágu, zákaz vstupu kvůli zvýšené radioaktivitě v ovzduší.

Jedním z míst spadajícího do nebezpečného okruhu bylo i městečko Pripyat. Za 36 hodin se stalo z města s přibližně 50.000 obyvateli město duchů. Lidé byli nuceni urychleně opustit své domovy. Okolí Černobylu a tedy i město Pripyat se staly dějištěm slavné herní série S.T.A.L.K.E.R. a nahlédli jsme do něj i v nezapomenutelné misi za mladého kapitána Price ve hře Call of Duty 4: Modern Warfare. Není divu, město, které bylo za 28 let od nehody téměř nedotčené člověkem, rozhodně působí strašidelným dojmem.

To ale není případ britského filmaře Dannyho Cooka, který se rozhodl se svým dronem toto město natočit. Vznikl minifilm, ve kterém nám ukáže všechny opuštěné prostory. Při pohledu na tyto záběry vám určitě přeběhne mráz po zádech. Stačí si uvědomit, že obyvatelé tohoto někdy malebného městečka ho opouštěli ve spěchu a strachu o své vlastní životy.

 

Postcards from Pripyat, Chernobyl from Danny Cooke on Vimeo.


Zdroj: vimeo.com