Lidstvo právě udělalo velký pokrok v misi na Mars

21.4.2019  |  Věda  |  Autor: rocky

 

Včerejší den, tedy 5.12.2014, se stal významným datem pro historii lidstva. Udál se první zásadní krok pro budoucí misi s lidskou posádkou na Mars.

Kosmická loď Orion proletěla ve vesmíru trasu, která byla delší než jakákoliv jiná za posledních 40 let - dvakrát obletěla Zemi, čímž zdolala téměř 6.000 kilometrů čistého letu!

Orion vyletěl do ranní oblohy v čase 7:05 východního pásma USA na Floridě. Start proběhl ze stanice Cape Canaveral Air Force Station z komplexu Space Launch Complex 37. Orion nesla raketa s názvem ULA Delta IV Heavy.

Modul o 4 a půl hodiny později přistál v Tichém oceánu, asi 965 kilometrů jihozápadně od San Diega.

 

 

Během zkoušky bez posádky cestoval Orion dvakrát přes Van Allenův pás, kde byla naměřena vysoká dávka radioaktivního záření. Letěl rychlostí zhruba 32.200 km/h a při vstupu do atmosféry snesl teplotu přibližující se až 2.200 stupňům Celsia.

Na budoucích misích bude Orion startovat na raketě NASA's Space Launch System (SLS), kterou v současnosti vyvíjí centrum Marshall Space Flight Center v Huntsville, což je město v americkém státě Alabama.

Tento napínavý start nafotila společnost United Launch Alliance.

Také si můžete spustit i HD video níže, které vás donutí zamyslet se nad neuvěřitelným lidským pokrokem v oblasti technické vyspělosti.