V Turkmenistánu existují "hořící dveře do pekla"

21.4.2019  |  Příroda  |  Autor: rocky

 

To, na co se právě díváte, je plynový kráter v Turkmenistánu, který hoří již od roku 1971. Dostal dost výstižnou přezdívku "dveře do pekla".

Jeho skutečný název je Darvaza a hoří už více než 40 let. Skoro 70 metrů široký a 30 metrů hluboký kráter se nachází uprostřed pouště Karakum, která zabírá asi 70 % plochy Turkmenistánu.

Právě tento stát je známý pro své enormně velké zásoby zemního plynu. Je v pořadí čtvrtým státem s největšími světovými zásobami této bezbarvé suroviny.

Kráter Darvaza se nachází přímo "v srdci" oblasti zemního plynu - v regionu Ahal, který je vzdálen asi 270 kilometrů severně od hlavního města zvaného Ašchabat (ano, je třeba si zopakovat hlavní města).

I když teorie původu kráteru jsou sporné, nejvíce přijímaný příběh je, že sovětští geologové v roce 1971 vyvrtali vrt na zjištění přítomnosti zemního plynu, když najednou natrefili na podzemní jeskyni a vytvořili tak kráter. Z obav před skutečností, že se na povrch vychrlí jedovatý plyn, ho zapálili v domnění, že nakonec vyhoří. No opak je však pravdou.