Rapcognition #2: Childish Gambino

22.4.2019  |  Zahraniční  |  Autor: Garza

 

Je tu neděle a s ní přišel i čas na nový díl RAPCOGNITION. Minule jsme si představili Yelawolfa. Dnes tu mám pro vás připraveného stylově naprosto odlišného borce, ale velkého lyrika, který vystupuje pod jménem Childish Gambino.

Ve skutečnosti se jedná o Donalda McKinleyho Glovera, který se narodil 25. září 1983. Donald je multitalentovaný týpek a kdo o tom pochybuje, tak ho nezná. Kromě toho, že je úspěšným rapovým umělcem, je zároveň i herec, spisovatel, komik, a dokonce i producent. Každou z těchto činností zvládá na jedničku. Začínal jako komik, kterého si později všimli, a jeho nápady využili při psaní scénáře pro seriál 30 Rock úspěšné televize NBC. Z hereckého světa ho můžete znát z komediálního seriálu s názvem Community (také od NBC).

 

 

Jeho hudební kariéra je poměrně krátká. Po vydání pár alb a mixtapů, které si produkoval sám, v roce 2011 podepsal smlouvu s Glassnote Records - už pod jménem Childish Gambino. Od té doby vydal dvě studiová alba, v roce 2011 "Camp" a v roce 2013 "Because the Internet".

Glover se narodil v Californii, ale vychováván byl v Stone Mountain, ve státě Georgia. Jeho matka byla zdravotní sestra a otec pracovník na poště. Oba byli jeho náhradní rodiče a zároveň i svědci Jehovovi. V Donaldově životě se neudálo nic dramatického, protože vedl na poměry amerických raperů spořádaný život. Ukončil univerzitu v New Yorku, studoval na ní umění. Po vystudování se již ubíral směrem komika.

 

 

Kariéra

 

Od roku 2006 až do roku 2009 byl scenáristou pro společnost NBC, konkrétně pro seriál 30 Rock, kde si také příležitostně zahrál. V roce 2009 byl nominován na ocenění za nejlepší scénář pro komediální sérii za svou práci na třetí sérii 30 Rock.

Pokud byste hledali za jeho rapovým jménem nějaký příběh, tak vás bohužel zklamu. Jméno Childish Gambino jednoduše získal z WuTang name generátoru. 5. Června 2008 vydal nezávislé album s názvem "Sick Boi".

Glover je zároveň i členem komediálního seskupení Derrick Comedy spolu s Dominic Dierkes, Meggie McFadden, DC Pierson a Dan Eckman. Společně napsali a hráli ve filmu Mystery Team, který se do kin dostal v roce 2009.

17. září 2009 vydal druhé nezávislé album "Poindexter". Těsně poté vydal dva mixtapy s titulkem "I Am Just a Rapper" a "I Am Just a Rapper 2". Následovalo třetí album "Culdesac", jehož vydání bylo plánováno na 2. červenec 2010, ale pro menší úpravy na poslední chvíli bylo jeho vydání posunuto o den (to je tedy zdržení, co?). Podle samotného Gambina se v albech "Sick Boi" a "Poindexter" schovával za různé metafory a chytáky, ale na albu "Culdesac" se věnoval nejcitlivějším tématům, jakými jsou jeho rodina, šikana na škole, problémové vztahy, alkoholismus, ale dokonce i myšlenky na sebevraždu. Od těch naštěstí upustil a rozhodl se nás bavit kvalitní hudbou a humorem.

 

 

Donald se stal i součástí zajímavé série tweetů pod názvem "#donald4spiderman". Ve zkratce ho jeden z fanoušků označil v tweetu s myšlenkou, že Glover by měl mít umožněno jít na casting na film The Amazing Spider-Man. Spousta lidí a fanoušků to následovalo a nastala menší řetězová reakce na Twitteru. Tato myšlenka byla podpořena dokonce samotným Stanem Leem, tvůrcem Spider-Mana. Myšlenka černého spidermana nadchla autora komiksů Briana Bendisa, který později vytvořil komiks inspirovaný Donaldem v seriálu Community, kde byl oblečený za Spider-Mana.

Koncem roku 2010 vypustil do světa první track "Be Alone" z jeho připravovaného EP a později se dostal ven i hit "Freaks and Geeks". Ten dostal i vizuální podobu od Dana Eckmana, jednoho z jeho kolegů v Derrick Comedy. Tento song odstartoval Childishovu slávu, protože se dostal do reklamy společnosti Adidas, a jméno Childish Gambino se pomalu dostávalo do světa.
Donald nestagnoval a nadále se věnoval i své kariéře komika, scénáristy a herce. Protipólem se stal Childish Gambino, který si postupně budoval fanouškovskou základnu.

V interview pro TheHipHopUpdate odhalil, že plánuje vydat vlastní LP už v září 2011. Album se mělo jmenovat "Camp" a mělo vyjít už pod taktovkou Glassnote Records. To vše Gambino postupně během roku odhaloval v rozhovorech, a tak se začalo toto jméno stále více a více skloňovat na různých fórech a v různých magazínech. První track z tohoto alba, který spatřil světlo světa, byl "Bonfire".

To už ale byl Donald na tour IAMDONALD, které mělo 24 zastávek za pouhých 34 dní. To je rozhodně náročné a na Donaldovi se to také podepsalo. Některé zastávky musely být posunuty o pár dnů, protože na koncertě v Tampě si zpěvák zranil nohu. Tour však úspěšně dokončil a dokázal na něm zpropagovat svoje nově vydané album "Camp".

 

 

Následující rok oznámil vydání mixtapu, ze kterého postupně během roku v různých intervalech vypustil písničky jako "Eat Your Vegetables and Fruits", "Unnecessary", kde najdete i Schoolboya Q, "Tell Me", "Black Faces" a další. Ze spoluprací stojí určitě za zmínku singl "Body", kde si zarapoval společně s kapelou Prodigy.

V srpnu 2012 proběhla v rádiu BBC premiéra písničky "Trouble", na níž se nacházel Childish Gambino spolu s Leonou Lewis, a tato pecka se zároveň dostala na 7. místo v top UK 10.

Koncem roku 2013 Glover na Twitteru uveřejnil informaci, na kterou většina jeho fanoušků čekala, a to že druhé studiové album je již dokončeno. Dostalo jméno "Because the Internet" a jeho prodej začal v prosinci 2013. První singl, který se dostal ven jako ochutnávka, byl "3005" a následně "Heartbeat". Album sklidilo velký úspěch.

 

 

Momentálně se Donald věnuje různým projektům, a proto si na jeho nové album budeme muset trochu počkat, ale rozhodně bude stát za to. Při poslechu jeho písniček jednoznačně doporučuji poslechnout je vícekrát a prohlédnout si i lyrics. Childish Gambino se svými texty dost odlišuje, protože jsou více umělecky laděné na rozdíl od známějších rapových interpretů. Pro herní fanoušky bude zajímavý fakt, že jeho song "Crawl" se po spolupráci s gigantem Ubisoft dostal do nového Far Cry 4.

Doufám, že se vám jeho tvorba bude líbit, rozhodně tvoří kvalitní tracky, které mnohé z vás budou bavit. Pokud vás interpret zaujal, nezapomeňte se podívat na jeho facebook, twitter, official site nebo instagram.

 

 

Stream na alba                                                           

 

"Sick Boi"                                                                  

"Poindexter"                                                                

"Culdesac"                                                                    

"Camp"                                                                          

"Because the Internet"                                                

 

Tip na song

 

"So Fly"

"Sober"

"Telegraph Ave"

"Hero"

"The Longest Text Message"