Rapcognition #3: DMX

23.4.2019  |  Zahraniční  |  Autor: rocky

Je neděle a my tu máme nový díl vašeho oblíbeného seriálu s názvem RAPCOGNITION. Minule jsme vzpomínali Childish Gambina a dnes je tu znovu jedna z legend, sice z jiného konce světa, ale je jí přední ikona rapu: DMX.

Vlastním jménem Earl Simmons se narodil 18. prosince 1970 v New Yorku. Později se přestěhoval do čtvrtého největšího města státu NY - Yonkers. Už v mládí byl Earl známý pro svou militantní povahu. Nejednou byl uvězněn za porušení zákona. Už tehdy měl však vztah k hudbě. Začal ji tvořit na bicím automatu značky "OBERHEIM DMX" a právě jeho pseudonym vznikl na základě názvu tohoto přístroje. Earl se také věnoval beatboxu.

 

 

Již v roce 1999 vydal DMX nejprodávanější album s názvem "...And Then There Was X", které obsahovalo jeden z nejznámějších singlů tohoto umělce: Party Up (Up in Here). Většina čtenářů a fanoušků Earla určitě neví, že vydal i knihu s názvem "EARL: The Autobiography of DMX".

DMX je jak talentovaným umělcem, tak i dobrým hercem. První velkou příležitost mu dal producent Joel Silver. Zahrál si ve filmu "Romeo musí zemřít", kde hrál Silka - majitele diskotéky, který se snaží přežít po boku Jeta Liho ve válce mezi dvěma gangy. Zahrál si i v různých jiných filmech, ale nejznámější z nich jsou asi "Od kolébky do hrobu", "Neumírej sám" nebo "Lovec policajtů".

To, že DMX je opravdu legendární a talentovaný umělec, potvrzuje i historie ocenění Grammy Awards. V roce 2001 bylo nominováno jeho album "...And Then There Was X" jako nejlepší rapové album a v témže roce se album "Party Up (Up In Here)" stalo nominovaným jako nejlepší rapové sólo. Ještě větší úspěch získal DMX v roce 2000, kdy vyhrál v American Music Awards ocenění Favorite Rap / Hip-Hop Artist. Jeho tvorba byla rovněž pětkrát nominována v prestižní soutěži MTV Video Music Awards.

 

 

DMX je opravdu produktivní raper, během své kariéry toho stihl dost. Vydal 6 sólových alb:

1998: It’s Dark and Hell Is Hot
1998: Flesh of My Flesh, Blood of My Blood
1999: ...And Then There Was X
2001: The Great Depression
2003: Grand Champ
2006: Year of the Dog... Again
2012: Undisputed

První sólovka byla vydána již v roce 1998. Dále vydal 5 alb ve spolupráci s Ruff Ryders a kromě toho má i tři jiné hudební kompilace.

Ruff Ryders Entertainment je hudební vydavatelství provozováno jako dceřiná společnost Universal Music Group. Založili ho bratři Darrin Dean a Joaquin Dean, kteří jsou strýcové dnes známého producenta Swizze Beatze. Zakladatelé Ruff Ryders byli zpočátku známí právě pro manažování dvou raperů: DMX The Lox. Později se díky vydavatelství Ruff Ryders vyvinulo i Bloodline Records, což je vydavatelství našeho rapera DMX.

 

 

Níže vám přinášíme jeho nejznámější hity a písně, které se vyplatí si poslechnout. Většinou se jeho texty nesou v duchu problémů života, který vedl, a řeší různé krizové situace. Zamýšlí se nad otázkami bytí, kde často hledá Boha a zpytuje si svědomí. A k tomu má opravdu důvod.

Kriminalita u něj není ničím novým. Jak jsme již zmínili výše v článku, zažil si toho už dost - od svého mládí až dosud. Problémy se zákonem měl hlavně kvůli přechovávání marihuany a závislosti na drogách. Rovněž často jezdil bez řidičského oprávnění a nelegálně uchovával zbraně.