Rapcognition #4: Machine Gun Kelly

24.4.2019  |  Zahraniční  |  Autor: Garza

 

Přichází v pořadí již čtvrtý díl RAPCOGNITION. Minule jsme si přiblížili legendu amerického rapu, kterou DMX bezesporu je. Dnes si představíme trochu víc fresh jméno. Bude jím MGK a.k.a. Machine Gun Kelly. Je to neuvěřitelně talentovaný umělec, a tak se máte na co těšit.

Pravým jménem Richard Colson Baker se narodil 22. dubna v roce 1990. Momentálně má podepsanou smlouvu s nakladatelstvími Bad Boy Records a Interscope Records. Pokud vás zajímá, podle čeho dostal své umělecké jméno, tak je to velmi jednoduché. Pusťte si některé z jeho písniček a hned pochopíte, že flow, kterým MGK rapuje, je fenomenální. Rychlost, kterou dokáže Richard pouštět své texty, se nedá přirovnat k ničemu jinému než samopalu (machine-gun). Zároveň je toto jméno referencí k notoricky známému americkému kriminálníkovi Georgi "Machine Gun Kelly" Barnesovi.

Vzpomíná si tu někdo na příběh bílého rappera, kterému nikdo nevěřil, ale na pódiu to natřel každému jednomu rapperovi? Ano, mluvím o samotném "Rap God" Eminemovi. V příbězích, stylu a skills vidí mnoho lidí v MGKovi právě mladší verzi Eminema. Vždyť posuďte sami.

 

 

Jeho příběh se začal psát 22. dubna 1990 ve městě Houston, ve státě Texas. Narodil se do rodiny delegátů, a tak jeho rodina byla často na cestách. Cestovali po celém světě a jeho první roky žili v Egyptě. Proto je zajímavým faktem, že Richard se dříve naučil arabsky než anglicky. Následně žili v Německu, a pak se přesouvali po celé Americe. K rapu se dostal během studia na Hamilton Middle School, která je známá díky etnické diverzifikaci. Tam přišel do kontaktu s množstvím afroamerických studentů, kteří ho přivedli k rapu. Začínal na Ludacrisovi a DMXovi. Když měl Baker 14 let, přestěhovali se do Clevelandu, kde pokračoval ve studiu.

Časem začal sám rapovat, a když zjistil, že mu to opravdu jde, začal soutěžit v Harlem Apollo Theater. To je podnik známý pro rapové souboje. V roce 2009 se díky sérii vítězství stal prvním bělochem v historii, který dokázal vyhrát v Apollo Theater. To už v rapové komunitě znamená dost, a tak se mu začalo dostávat pozornosti. Komerčnější pozornosti se mu dostalo až díky stanici MTV, kde odvysílali jeho freestyle ze singlu "Chip Off The Block". V únoru 2010 vypustil svůj první mixtape s názvem "100 Words and Running". Následně prorazil s písničkou "Alice in Wonderland". V tomto roce byl MGK dost kreativní a již v listopadu vydal mixtape "Lace Up". Na tom se nachází track "Cleveland", který je hymnou tohoto města a hraje i na zápasech Cleveland Cavaliers.

 

 

V roce 2011 se mu podařilo spřátelit s Juicy J, členem legendárního seskupení Three 6 Mafia. Ten ho dokonce přizval na featuring na song "Inhale".
Ve stejném roce podepsal smlouvu s Bad Boy Records, kteří úzce spolupracují s Interscope Records. To už se o jménu Machine Gun Kelly začínalo mluvit stále častěji. V tom roce vyšel track "Wild Boy" i s klipem a na featuringu se objevil Waka Flocka. Tento singl sklidil obrovský komerční úspěch a MGK dal o sobě vědět, že žije bouřlivým životem.

Pro zajímavost, jeho track "Invincible" se stal hymnou WrestleMania XXVIII a byl využit pro video, které mělo navnadit fanoušky na zápas největších legend Johna Cenu a Dwaynea "The Rock" Johnsona. Za rok 2011 byl Baker televizní stanicí MTV označen za největší objev roku. V roce 2012 se ocitl na titulce magazínu XXL v rubrice 10 největších nováčků 2012 po boku jmen jako Macklemore, French Montana, Hopsin, Danny Brown, Future, Kid Ink, Iggy Azalea a další (dobrý rok, co říkáte?). Zároveň vydal mixtape "EST 4 Life", který obsahoval staré i nové věci.

 

 

Jeho debut s názvem "Lace Up" se dostal do prodeje 9. října 2012. Na albu můžete najít jména jako Bun B, Cassie, DMX, Lil Jon, Dubo, Ester Dean, Waka Flocka, Young Jeezy a další. Byl to obrovský úspěch, vždyť v pravidelném žebříčku Billboard 200 obsadil hned 4. místo, když se první týden prodalo 57 000 kopií. V polovině roku 2013 už měl na kontě 178.000 prodaných alb. Na člověka, kterému nikdo na začátku nedával velké šance, to není špatné, že?

Fanoušky potěšil vydáním mixtapu "Black Flag", kde se objevili Pusha T, Meek Mill, French Montana, Wiz Khalifa a jiná v rapu slavná jména. Momentálně pracuje na druhém studiovém albu, kterého se snad dočkáme již v brzké době. Machine Gun Kelly má pevnou fanouškovskou základnu, dělá vystoupení, které mají neskutečnou atmosféru a nádech punku, a má velmi dobré texty. Dotýkal se osobních témat, jakými bylo narození jeho dcery Casie, rodinné problémy, drogy, alkohol, a tak se mnoho lidí v jeho textech našlo. MGK je ale i dobrým člověkem, často pomáhá fanouškům a nesmírně si jich váží, což je patrné také v mnoha jeho klipech.

Machine Gun Kelly patří rozhodně mezi to nejlepší, co rap v dnešní době nabízí, a protože je to ještě mladý, pouze 24letý umělec, tak věřím, že to nejlepší má teprve před sebou. Níže najdete výběr nejlepších tracků plus odkazy na alba. Pokud vás MGK zaujal, nezapomeňte checkovat jeho oficiální stránku, Facebook, Twitter a tradičně i Instagram.

 

 

Stream na alba

"100 Words and Running"

"Lace Up"

"EST 4 Life"

"Black Flag"

 

Tip na songy

 

"Halo"

"Breaking News"

"See my Tears"

"Raise the Flag"