Život na nejchladnějším místě světa očima fotografa

25.4.2019  |  Cestování  |  Autor: Garza

No OK, jsou tu Vánoce a přiznejme si, že takto jsme si zimu nepředstavovali. Ale předtím, než si začnete přát třeskutou zimu, zkuste si prohlédnout tento článek, možná si to rozmyslíte. Pokud už teď nadáváte na chlad, tak to budete mít problém. Bude vám zima už jen při pohledu na tyto fotografie.

Oymyakon je nejchladnější celoročně obydlené místo na světě. Leží samozřejmě v Rusku (snad jste si nemysleli, že někdo jiný by dokázal v takové zimě žít). Určitě se najde hrdina, který řekne: "Trocha zimy neuškodí". Tak co takových "příjemných" -50°C v průměru v lednu? V pohodě? -67.7°C je rekord, který byl naměřen v roce 1933. To už člověku tuhne krev v žilách.

Fotografa Amose Chapplea z Nového Zélandu nadchla tato vesnice natolik, že se tam vydal zdokumentovat život v ní. Přiznává, že výlet na toto místo rozhodně podcenil. Sám to komentuje těmito slovy: "I was wearing thin trousers when I first stepped outside into -47°C (-52°F). I remember feeling like the cold was physically gripping my legs, the other surprise was that occasionally my saliva would freeze into needles that would prick my lips." 

Vzpomíná na to, jak si vzal tenké kalhoty a na moment, kdy poprvé vystoupil do teploty -47°C. Říká, že měl pocit, jako by mu chlad fyzicky stahoval jeho nohy, a druhou věcí, která ho překvapila, bylo, když jeho sliny zmrzly na malé jehličky a propíchly mu rty. No na tento chlad byl nucen si navyknout velmi rychle, ale co mu dělalo největší problém, byl jeho fotoaparát. Problémem nebylo, že by byl nekvalitní, ale chlad, kvůli kterému mu místy optika zamrzla a nešlo zoomovat.

Záběry se mu nakonec povedly nádherné, a tak vás zvu k jejich prohlédnutí. Ať se líbí nejchladnější místo na zemi.

 

Móda je důležitá i na "konci" světa

Na trzích koupíte pouze ryby a maso - zeleninu v této teplotě nedopěstujete

Hezké modrooké ženy jsou opravdu všude

Autem bez řetězů? Jedině pokud máte traktor nebo vojenskou techniku

Psi přežijí jen díky silné vrstvě kožešiny

Záchod jedině venku. Na splachování zapomeňte. Do zledovatělé země se nedá kopat

Dobytek přežije pouze díky tomu, že přespává ve vyhřívaných stájích

I zde se najdou otužilci

"Dej si ty boty ven. Tam se ti určitě vysuší."

Jeden z mála obchodů v okolí. "Poprosím vás kaviár, Dom Perignon a k tomu kubánské doutníky."

Pokud nemáte vyhřívanou garáž, zapomeňte na vypnutí auta. Díky mrazu ho už nikdy nenastartujete

Teplo zajišťuje jedině tato teplárna