Skvost mezi knihkupectvími v budově starého divadla

26.4.2019  |  Architektura  |  Autor: Garza

 

Věřím, že se zde stále najdou fanoušci poctivých tištěných knih. Sám jsem majitelem čtečky knih, ale nikdy mi nic nenahradí ten úžasný pocit z nové tištěné knihy. Knihkupectví jsou místa s příjemnou a útulnou atmosférou.

No tohle knihkupectví překonává všechno, co jsem dosud viděl. Nachází se v budově bývalého divadla, které bylo vybudováno začátkem 20. století, ve městě Buenos Aires v Argentině. Rozlohou se jedná o jedno z největších knihkupectví v celé Jižní Americe. Díky šikovnosti a vizi architektů Pera a Torrese Armengolu patří k nejhezčím knihkupectvím na celém světě.

Budova byla původně sídlem divadla Teatro Grand Splendid, které bylo jevištěm pro ta nejlepší představení v Argentině. Postupem času bylo divadlo předěláno na kino a jako úplně první v celé Argentině promítalo filmy i se zvukem. Ale ani úspěšná minulost nezachránila majitele tohoto divadla před ekonomickou krizí a v roce 1991 byla budova zavřena a určena k demolici.

 

 

Nebýt společnosti Ilsha Group, byla by tato architektonická nádhera zbořena. Ta odkoupila budovu divadla v roce 2000 a vrazila nemalé prostředky do její renovace. Dostala brilantní nápad předělat tuto budovu na obchod s knihami a hudbou. Projekt byl úspěšný a velmi rychle nabral na popularitě, což mu pomohlo se ve velmi krátké době zviditelnit jako jedno z nejmajestátnějších knihkupectví světa.

Při renovaci byla odstraněna sedadla a nahrazena poličkami na knihy, ale bral se ohled na původní originální architektonické prvky. Mezi ty nejúchvatnější patří rozhodně freska namalovaná na stropě od umělce Nazarena Orlandiho. Nedotčené zůstaly i oválné balkony, které momentálně slouží jako prostor pro čtení. Jsou vybaveny pohodlnými sedadly a tak se člověku při dobré knize ani nechce odejít. Aby toho nebylo málo, celý grandiózní dojem je znásoben kavárnou a pianistou, který hraje v odpoledních hodinách. Díky skvělé akustice je hudbu slyšet v každém koutě obchodu.

 

 

Tak co, líbilo by se vám něco takového v našich končinách? Já určitě ano. Vždyť uznejte sami, že se jedná o opravdu originální a inovativní nápad, jak ze staré nevyužívané budovy udělat nejvyhledávanější knihkupectví ve městě.