Bláznivé vzdušné představení ve Slovinsku

2.5.2019  |  Lidé  |  Autor: Garza

 

V dnešní době můžete za většinou šílených a fyziku popírajících kousků hledat jako sponzora Red Bull. V tomto případě tomu není jinak. Ovládat letadlo s motorem na skvělé úrovni je nesmírně náročné a to samé platí i pro kluzák. No dokázat v rychlosti udržet stabilitu na kluzáku a postavit se na jedoucí letadlo? To je už vzdušné umění a je to téměř nemožné.

Ne pro profesionálního hang-glidera jménem Matjaž Klemenčič, kterému se tento kousek podařil letos nad řekou Soča ve Slovinsku. Za pomoci kolegy Nejca Faganelja, který je pilotem větroně, se mu to po třech dnech létání podařilo.

 

 

"The idea occurred to me when I realised that hang gliders have become se technologically advanced, that they reach tremendously high speeds while, at the same time, allowing precision. I was also interested in a Blanice type sailplane because of its special ability to fly slowly enough for a hang-glider to catch up with it. I started digging in search of more details. It all seemed doable. The next step was to find a pilot who would be willing to give it a try," vysvětlil Matjaž.

"I found Nejc, a test pilot for Pipistrel, who has been my friend for quite some time now. Together, we worked everything out to the last detail."

Největší výzva? Rychlost a načasování. Kluzáky se s technickým pokrokem pořádně zrychlily, ale stále ještě nedosahují rychlost větroně. Načasování muselo být tedy perfektní z obou stran a souhra letců musela být dokonalá. Problémem byly hlavně turbulence, kterými procházel kluzák i větroň. Objekty letící vzduchem se zároveň se vzduchem i pohybují a tak často nastal problém, že Matjaž už téměř na křídlo letadla dosedl, ale v té chvíli se pohnul kluzák nebo letadlo a muselo se jít nanovo.

 

 

Právě z tohoto důvodu musela být souhra dokonalá. Pilot letadla musí umět předpovídat jeho pohyb s přidanou váhou hang-glidera na jednom křídle a úspěšně předejít změnám v zatížení letadla.

Nakonec se jim to podařilo ve výšce, kde by v případě problémů dokázali oba úspěšně odmanévrovat zařízení na zem bez úrazu. Jak to celé vypadalo, uvidíte ve videu.

 

 

 


Zdroj: redbull.com