Skvost od Montblanc na počest Vasca da Gamy

6.6.2019  |  Hodinky  |  Autor: Garza

 

Společnost Montblanc je známá svou vášní ve zkoušení nových technologií. Tentokrát se rozhodli poctít odkaz světoznámého portugalského cestovatele Vasca da Gamy. Společnost Montblanc se podobně jako Vasco da Gama vydala na cestu do neprozkoumaných území. Oni však jdou objevovat nové možnosti ve výrobě hodinek. Výsledkem jsou nádherné hodinky Tourbillon Cylindrique Geosphères Vasco da Gama, které jsou vůbec první kombinací technologie Cylindrical tourbillon a unikátním trojitým indikátorem časové zóny této švýcarské společnosti.

To, co však dělá tyto hodinky ještě unikátnějšími, je fakt, že vyrobených bylo pouze 18 kusů. 18 kusů šperku, který posouvá hranice umění výroby hodinek na vyšší level svou obdivuhodnou krásou a designem a zároveň prvotním provedením po technické stránce.

Už dlouhá léta se společnost Montblanc a její výroba ve městě Villeret prezentuje prvotními kousky, které vyjadřují řemeslné schopnosti svých zaměstnanců. Byla to právě odvaha a odhodlání Vasca da Gamy, která motivovala a poháněla celou společnost Montblanc a její zaměstnance při výrobě těchto hodinek. Ty se staly vlajkovou lodí kolekce Vasco da Gama. Tourbillon Cylindrique Geosphères Vasco da Gama nejsou pouze složitým dílem nejlepších hodinářů, ale nabízejí i představení uměleckých schopností hodinářů.

 

 

47milimetrový vnější kryt obklopuje a chrání troj-dimenzionální číselník, který přitahuje obdivuhodné pohledy všech hodinových nadšenců.

Je až neuvěřitelné, že Montblancu se podařilo do tak malého zařízení, jakým jsou hodinky, vecpat až 281 součástek. Ty obsahují ručně vyrobený tourbillon Calibre MB M68.40., který podporuje řadu funkcí v nevídané kombinaci: trojitá časová zóna, která zobrazuje přesný čas. Domácí čas je zobrazen na malém troj-dimenzionálním ciferníku, který se nachází na šesté hodině a je vytvořen do tvaru kompasu. Co je na těchto hodinách nejunikátnější, je dvojice glóbů, které zobrazují jednotlivé časové zóny na severní a jižní hemisféře.
Gravírování a miniaturní malby na těchto glóbech kopírují jednotlivé kontinenty a jejich hranice s oceány. Všechno je to ruční práce a já osobně si ani neumím představit, kolik hodin maximálně precizní práce je za dekorováním těchto glóbů.

 

 

Právě i proto jsou tyto hodinky obdivuhodným dílem, které budou majiteli každý den připomínat odvážné cesty Vasca da Gamy.

Celý unikátní a precizní mechanismus je krytý v 47milimetrovém krytu, který je vyroben z červeného zlata. Aby té exkluzivity nebylo málo, tak náramek je vyroben z kůže aligátora. Dokonce i zadní strana těchto hodin je jedinečná. Po obvodu najdete vyryté názvy 24 největších měst na severní polokouli a zároveň 24 největších měst na jižní polokouli. Kromě toho na zadní straně najdete ještě sériové číslo v označení od 01/18 do 18/18. První číslo značí, v jakém pořadí byly hodinky vyrobené v této omezené 18kusové sérii.

Jak již jistě tušíte, tento švýcarský klenot, který je dokonalý po technické stránce, je uměleckým dílem po stránce designu a zároveň je omezen pouze na 18 kusů, bude stát pro běžného smrtelníka nepředstavitelnou částku. Montblanc si za tenhle kousek účtuje 250.000 EUR. Hodinky ještě oficiálně nevyšly do prodeje a informaci o tom, kolik jich je již předem prodaných, není možné najít, ale předpokládám, že každý jeden kus z této jedinečné série je již předem zarezervován a má svého jistého majitele.