6 světových mostů, na kterých se tají dech

11.5.2019  |  Architektura  |  Autor: Em

Mosty, při jejichž přejíždění či přecházení běhá mráz po zádech a jedinci trpící panickým strachem z výšek by se na ně nikdy neodvážili.

Sidhue River Bridge – Čína

S neuvěřitelnými 460 metry je tento most považován za nejvyšší na světě. Vede přes řeku Sidhue v provincii Hubei a spojuje Šanghai a Chendo. Současně tvoří část nebezpečné horské cesty známé jako dálnice Huyu G50.

 

 

Millau Viaduct - Francie

Tento most, jakoby zavěšený ve vzduchu, se klene přes údolí řeky Tarn v jižní Francii a při svém otevření v roce 2004 byl nejvyšším svého druhu na světě. Je vyšší, než Eiffelova věž.

 

 

Monkey Bridges – Vietnam

Jak už název napovídá, zdá se, že po těchto mostech mohou bez problémů chodit opravdu jen opice. Jsou vyrobeny pouze ze dvou bambusových tyčí, z nichž jedna slouží jako samotný most a druhá jako poněkud nestabilní zábradlí. Při přecházení se neznalý cizinec musí opravdu hodně snažit, aby se vyhnul pádu přímo do řeky. 

 

 

Royal Gorge Bridge - Colorado, USA

Nejvyšší zavěšený most v Americe klenoucí se přes řeku Arkansas byl postaven již v roce 1929. Až o 53 let později ale dostal stabilizační kabely, takže se do té doby mohl nebezpečně zmítat ve větru.

 

 

Trift Suspension Bridge - Švýcarsko

Díky svému umístění v Alpách, je tento most známý pro jeden z nejkrásnějších výhledů na světě. 100 metrů vysoký a 170 metrů dlouhý, stal se v roce 2004 jedním z nejvyšších pěších visutých mostů. Turistům měl umožnit přístup k chatě, který byl znemožněn tajícím ledovcem. Vzhledem k tomu, že se za větrného počasí divoce houpal, vstup byl povolen pouze v létě, a to až do roku 2009, kdy byly nainstalovány stabilizační kabely. 

 

 

Eshima Ohashi Bridge - Japonsko

Právě neuvěřitelný sklon, který je na jedné straně 6,1 % a na druhé 5,1 %, dává tomuto mostu vzhled horské dráhy. Tato neobvyklá stavba se objevila v reklamě na Daihatsu Motor Co při testu na životnost vozidla.