Brunejský sultán vlastní 7 000 automobilů a bydlí v paláci

9.2.2019  |  Lidé  |  Autor: mathew

Hassanal Bolkiah je sultán z Bruneje. Jeho rodina tu vládne přes 600 let a je nejdéle vládnoucí dynastií na světě. Hassanal má dvě ženy a 11 dětí a je velkým milovníkem aut a létajících strojů.

Ve světě je známý především svou obrovskou sbírkou automobilů. Říká se, že má alespoň 7 000 vozů. Podle Guinessovy knihy rekordů čítá jeho osobní sbírka aut více než 600 Rolls-Royce, více než 450 vozů Ferrari a 134 vozů Koenigsegg - největší kolekce této značky na světě. Na podrobný seznam některých jeho unikátních kousků se můžete podívat zde. V roce 1990 jeho rodina odpovídala za téměř polovinu všech nákupů Rolls-Royce!

Co se týče jeho sídla, výstavba paláce Istana Nurul Iman, ve kterém žije, stála 350 milionů dolarů. Uvnitř najdete 1.788 pokojů a 257 toalet. Sultán miluje koně a koňské polo. Když jednou hrál s korunním princem Charlesem, nechal si speciální boty dopravit svým vrtulníkem.

V Bruneji žije asi 370 000 obyvatel. Rozloha státu je pouhých 5 765 km2, což je asi 2x menší rozloha, než má Jihočeský kraj. Bohatství této krajiny je dána těžbou ropy. Obyvatelé nemusí platit daně, zdravotnictví i školství je zdarma (včetně ubytování a stravování žáků). K tomu jsou poskytovány státní příspěvky na svatbu, bydlení či zakoupení auta (pokud si přejí třeba Mercedes, stát jim ho téměř ze dvou třetin zaplatí). Představujete si jinak stát snů?


Zvětšit mapu