Úsporný dům u jezera v USA je stavbou budoucnosti

21.5.2019  |  Architektura  |  Autor: Em

Společnost Holly and Smith navrhla úsporný dům na 15-ti akrovém pozemku u jezera v Hammondu, Louisianě. Čistá spotřeba energie této vily je nulová a navíc nabízí nádherný výhled na ostrůvek deseti dubů, které se táhnou do středu jezera.

Dům disponuje venkovním prostorem v prvním patře, včetně krbu a kuchyně. Ve druhém poschodí najdete obývací pokoj, kuchyň a jídelnu, které díky svému otevřenému designu nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu. Třetí patro tvoří hlavní apartmán s venkovní terasou a výhledem na celou nemovitost. 

 

 

Jednosměrně zešikmená střecha umožňuje odtok veškeré dešťové vody do rybníka a zároveň je skvělým místem pro solární panely

 

 

Fasáda je vytvořena z vápencového štuku, který residenci přirozeně usazuje do krajiny.  Transparentní povrchy navíc umožňují, aby stavba poskytovala co nejlepší vyhlídkové možnosti

 

 

V noci tento třípatrový komplex ožívá a stává se z něj zářící lucerna nádherně osvětlující vodu. 

 

 

Stavba má nulovou spotřebu energie díky aktivním systémům využívajícím vysoko účinné vytápění a chlazení, díky solární energii, pěnové izolaci, přístrojům ENERGY STAR a led osvícení v celé budově.

 

 

Stavba však využívá i pasivní zdroje energie, například okna s křížovým větráním, severo-jižní orientaci, přirozené denní osvětlení, stínovací strategie, terén přizpůsobený slunečním a větrným změnám během roku a organizaci dešťové vody přímo na místě. 

 

 

Tento dům již od svého dokončení energii vytváří, místo toho, aby ji spotřebovával a stává se tak důkazem, že i stavby zaměřené na ochranu životního prostředí mohou být pohodlným a luxusním místem pro život. Zároveň ukazuje, jakým směrem by se měly stavby budoucnosti ubírat.