5 psychologických efektů, které změní vaše chování

22.5.2019  |  Věda  |  Autor: Em

Jak se dostat do nejzáhadnějších zákoutí mozku a zjistit, jak naše instinkty ovlivňují rozhodování a vnímání světa kolem nás? Těchto 5 psychologických efektů zaručeně funguje a je vstupenkou do tajuplného světa lidského mozku.

1. Více si zamilujeme ty, kteří dělají chyby

Ti, kteří nikdy nedělají chyby, nám připadají méně atraktivní, než ti, kterým se zrovna moc nedaří. Chyby nás dělají více „lidskými“ a atraktivními. Dokonalost nás distancuje od ostatních a vytváří rozčilující auru nepřemožitelnosti.

Tento „Efekt totálního neúspěchu“ zkoumal psycholog Elliot Aronson. Lidé poslouchali předem připravené nahrávky ostatních, z nichž některé obsahovaly upuštění šálku s kávou. Výsledky ukázali, že právě jedinci z těchto nahrávek byli následně vyhodnoceni jako nejsympatičtější. 

 

 

2. Očekávání mohou změnit realitu

Pokud něčemu opravdu věříte, jednoho dne se to stane. Říká se tomu „Pygmalion efekt“. Psycholog Robert Rosenthalt ho studoval na škole, ve které před začátkem školního roku ukázal učitelům seznam studentů s nadprůměrným IQ, který ale neodpovídal realitě. Žáci byli voleni zcela náhodně. Na konci roku však přesto tito studenti dosahovali lepších výsledků než ostatní. Dle Rosenthalta tedy očekávání profesorů vytvořila novou realitu.

3. Čím více možností máme, tím méně budeme spokojeni s naší volbou

Znáte nákupní výčitky svědomí? Něco si koupíte a pak začnete litovat; mohli jste si to pořídit levněji nebo jiný typ, nebo za dva týdny ve výprodeji. I když je naše konečné rozhodnutí správné, stejně jsme nešťastní, že jsme se nerozhodli jinak. Říká se tomu „paradox výběru“ – když je výběr moc velký, je těžké najít uspokojení v tom, co jsme si zvolili. 

 

 

4. Čím více lidí vidí, že potřebujete pomoci, tím menší je pravděpodobnost, že vám někdo pomůže

Pokud potřebujete pomoc, nehledejte ji v davu. Tam totiž funguje „Efekt přihlížejícího“. Psychologové Bibb Lathan a John Darley přišli na to, že pokud si daný člověk myslel, že byl jediným přihlížejícím, pomohl s pravděpodobností 85%. Pokud tam byla jedna další osoba, ochota pomoci se snížila na 65% a pokud nehodě přihlíželi další 4 lidé, už to bylo jen 31%. Lidé si myslí, že pokud je při nehodě více přihlížejících, najde se někdo jiný, kdo zavolá policii, sanitku atd... Naopak jeden jediný svědek ví, že jediným, kdo může pomoci, jen on sám, takže dokáže rázně reagovat.

 

 

5. Vaše nedostatky nejsou tak zjevné, jak si myslíte

Pokud máte stále pocit, že jste sledován nemilosrdnými pohledy ostatních, jsou to jen vaše představy. Lidé zaznamenávají naše nedostatky mnohem méně, než bychom čekali. Tento „Efekt reflektorů“ zkoumal celý tým psychologů na skupině vybraných lidí. Každý z nich měl celý den nosit podivné triko a poté odhadnout, kolik lidí si ho všimlo. Odhadovaná čísla byla většinou dvakrát vyšší, než ta reálná. Takže žádný strach, okolí vás nevnímá tak přísně, jak si myslíte.  


Zdroj: adme.ru