9 supermoderních domů ze slavných filmů

11.2.2019  |  Architektura  |  Autor: Em

Historie filmu je plná kultovních domů. Architektura měla před kamerou vždycky výsadní postavení, protože je jednou z hlavních součástí celkové atmosféry a může také ledacos vypovědět o charakteru jednotlivých postav.

 

 

Moderní stavby většinou nepatří mezi úplně nejoblíbenější. Kritici říkají, že jsou studené, nepřátelské, příliš hranaté nebo kulaté. Kdo chce žít vystavený všem na odiv za prosklenými dveřmi kovového domu? Nicméně, tyto ultramoderní stavby podněcují úžasnou a nezapomenutelnou atmosféru filmu, jsou perfektní kulisou pro thrillery, záhady nebo sci-fi. Tady je 9 z nich.

Casa Malaparte: Pohrdání

Ani hlavní postava ztvárněná božskou Brigitte Bardot se nemůže rovnat tomuto modernistickému divu na útesu 30 metrů nad mořem na ostrově Capri. Nebo možná může. A právě proto se zdá být rozhodnutí francouzského režiséra Jean-Luc Godarda velmi šťastné, když se rozhodl spojit kouzlo této obdivuhodné ženy s divukrásným prostředím vily.

Na počátku 40tých let byl tento dům navržen italským architektem Adalbertem Libertou pro spisovatele magického realismu Cuzia Malaparte. Ten ho nazval autoportrétem vytesaným do kamene, neboť prvky této nemovitosti (pyramidové schody, zakřivené bílé zdi a terasovitá střecha) jsou perfektním odrazem autorova stylu.

 

The Overby House: Muži, kteří nenávidí ženy

Režisér David Fincher točil nejlépe prodávanou mysteriózní novelu Stiega Larssona s názvem Muži, kteří nenávidí ženy ve Švédsku. Jako domov hlavní postavy filmu Martina Vangera byl vybrán Overby House, elegantní letní sídlo navržené Johnem Robertem Nilssonem. Dům se nachází na malém ostrově Varmdo poblíž Stockholmu. 

 

 

Hoke Residence: Stmívání

Zdá se, že upíři mají, alespoň co se ubytování týče, opravdu dobrý vkus. Nemovitost nacházející se na hranicích Portlandu v Oregonském národním parku se na čas stala domovem rodiny Cullenových ve snímku Stmívání. Skylab Architecture, jedna z nejinovativnějších stavebních firem na Západním pobřeží, navrhla moderní dům vhodný především pro milovníky výhledů do přírody. Tento skvost byl dokončen v roce 2007 jako soukromá residence Johna Hoka, ředitele designérů v Nike. 

 

 

The Sculptured House: Spáč

Postaven v roce 1963 na hoře Genesse v Coloradu, Sculptured House je třípatrový, elipticky zakřivený dům, kteří místní nazývají „škeble“ nebo „houba.“ Tato kuriozita byla použita ve filmu Woodyho Allena Spáč. 

 

 

Lovell House: L.A. – Přísně tajné

Dům byl obydlím drogového barona a krále porna P. Patchetta, ve filmu z roku 1997. Stavba je z roku 1927 a byla navržena Richardem Neutrem. Jedná se o první dům s železnou konstrukcí v Americe. 

 

 

The Ben Rose House – Volný den Ferisse Buellera

Navržena Jamesem Speyerem, železo – skleněná stavba Ben Rose byla postavena v Highland parku ve státě Illinois v roce 1953. Nemovitost se pyšní 4 ložnicemi se 4 koupelnami a je obdivována architektonickými nadšenci především pro své prosklené stěny

 

 

The Sheats/Goldstein Residence: Big Lebowski

Postavený mezi roky 1961 a 1963, dům je příkladem školy designu s názvem American Organic Architecture, která klade důraz na životní prostředí. Residence je postavena na kamenitém svahu a pyšní se unikátní střechou, která od obývacího pokoje plynule přechází nad bazén a vede až k zemi.

 

 

Ennis House: Blade Runner

Tuto nemovitost vlastní miliardář Ronald Burkle. Dům byl navržen Frankem Wrightem v roce 1924 a našli byste ho v sousedství Los Angeles. Architekt se při návrhu nechal inspirovat antickými Májskými památníky a symetrickými reliéfy nalezenými ve starých budovách v Uxmalu.

 

 

Chemosphere: Dvojník

Supermoderní osmiúhelníkový dům vznášející se nad údolím San Fernando jako létající talíř byl navržen Johnem Lautnerem již v roce 1960. Lautnerova práce je výsledkem pokrokového inženýrství a designového talentu. Především osm stěn je důvodem, proč se dům často vyskytoval v mnoha show a filmech, z nichž nejznámější je právě erotický thriller Dvojník od režiséra Briana De Palmy. 

 

 


Zdroj: therichest.com